fallback

Достатъчни ли са ВЕИ да задоволят търсенето на енергия в света?

Истинският дебат за енергетиката трябва да бъде структуриран по различен начин, смята експерт

21:20 | 22.06.17 г. 19

"Да перифразираме Томас Пинчън* - ако се задава погрешният въпрос, няма значение какъв е отговорът", пише в коментар за Bloomberg бившият банкер Сатяджид Дас, цитиран от БТА. Според него светът изглежда съзнателно структурира енергийните си проблеми по начин, при който се избягват правилните въпроси и следователно, верните решения.

Напредъкът на човечеството е неразривно свързан с развитието на моторизираната енергия, задвижвана от изкопаеми горива, пише още експертът и допълва, че за съжаление тези ресурси са ограничени и при тях се отделят странични продукти със сериозно въздействие, най-вече въглероден диоксид, който може да представлява съществена заплаха, тъй като задълбочава климатичните промени.

Логичен отговор може да бъде ограничаване на потреблението на енергия и неблагоприятните му странични ефекти.

Модерният, изискващ използването на много енергия, начин на живот обаче изглежда неприкосновен. Според доклада International Energy Outlook световното търсене на енергия ще се увеличи с 48% между 2012 и 2040 година. Индивидуалният автомобил, задвижван от бензин, дизел или електричество, вече изглежда е изконно право. Комфортът, осигуряван от климатиците, се счита за жизненоважен.

Новата дигитална икономика поглъща около 10% от електроенергията в света, което е еквивалентно на енергията, използвана за осветление по цялата планета през 1985 година.

Вместо да поставят под въпрос тези незадоволими апетити, хората насочват вниманието си към намирането на нови ресурси или премиване към възобновяеми източници на енергия. И при двата подхода обаче има специфични рискове и нито един от тях не отговаря на правилните въпроси.

Експлоатацията на нетрадиционни петролни залежи носи значителни рискове за околната среда, както показа катастрофата от 2010 година с платформата Deepwater Horizon в Мексиканския залив. Фракингът и извличането на петрол от битумни пясъци изискват големи количества вода за извличане, транспорт и преработка на суровината.

Процесът може да замърси подземните води и водоносните пластове и се налага отпадните води да бъдат съхранявани и преработвани. Фракингът освен това увеличава потенциалните емисии на метан. Тежките петролни и битумни пясъци имат по-голямо съотношение на въглерод към водород, заради което при използването им се отделят по-големи емисии на въглероден диоксид.

Възобновяемите източници имат много предимства пред тези методи, смята Сатяджид Дас. Те обаче имат и значителни ограничения и недостатъци. Единствено слънчевата енергия има потенциала някой ден да замени изкопаемите горива. Другите възобновяеми енергийни източници като вятъра са твърде специфични от географска гледна точка или са трудни за преобразуване, за да бъдат икономически конкурентни в близко бъдеще.

При всички тях има проблеми, свързани с неравномерната им наличност, което ги прави неподходящи за основно производство на енергия. За разлика от традиционните енергийни източници най-благоприятните места за добив на "зелена" енергия често са далеч от потребителите, което води до необходимостта от преустройство на вече съществуващата енергийна инфраструктура, включително електропреносната мрежа.

* Томас Рагълс Пинчън - американски писател, един от най-изтъкнатите представители на американския постмодернизъм от втората половина на 20 век.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:22 | 12.09.22 г.
fallback